0533 426 05 45

İleri-Konu 1.7: İsteğe Uyarlanmış (Custom) Biçimleme

 Excel’de hücrelere girilen verileri göstermek için değişik biçimler kullanır. Bu biçimler veri türlerine göre farklıdır. Sayı, tarih ve metin veri türleri için bu hazır biçimler (format) kullanılarak verilerin daha iyi görünmesi sağlanır. Örneğin sayıların kuruşlu kısımlarını göstermek, tarihlerin ay gün olarak gösterimlerinin düzenlenmesi gibi. Bu işlemler Hücreleri Biçimlendir (Format Cells) aracılığıyla veri türleri seçilerek yapılır. 

Excel’de İsteğe Uyarlanmış (Custom) Biçim Düzenleme
Excel, sayı ve tarih verileri üzerinde özel (custom) biçimler oluşturmaya da izin verir. Örneğin sayının önündeki sıfırları göstermek, istenilen yere nokta ya da virgül eklemek, belli durumlara göre renklendirmek, GR, KG gibi özel karakterler eklemek ya da özel şekilde basamaklamak gibi. Örneğin bir telefon numarasının tire ile ayrılması: 0532-636-5878

www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.

Diğer Yazılar