0533 426 05 45

İleri-Konu 2.2: Fonksiyonların İç-İçe Olarak Kullanımı

 Excel’de çok sayıda fonksiyon olduğunu biliyoruz. Fonksiyonların her birinin değişik amaçları vardır. Ancak “İleri Excel”’cilerin iyi bilmesi gereken bir konu daha var ki o da “Fonksiyon içinde fonksiyon yazabilmek” konusudur. Fonksiyon içinde fonksiyon yazmak, bir fonksiyonun içinde diğer bir fonksiyondan yararlanmak anlamına gelir ve böylece daha gelişmiş işlemler yapılabilir. Örneğin SOLDAN (LEFT) fonksiyonu, belirtilen metnin solundan istenilen sayıda karakteri alır. Tek başına basit bir işlem gibi görünebilir ancak BUL (FIND) ve sayma fonksiyonlarıyla birleştirilerek daha anlamlı sonuçlar sağlayabilir.
Sözdizimini hatırlayalım:
=SOLDAN (veri ; kaç karakter)
A1 hücresinde “VES-01KT001” verisi olsun.
=SOLDAN (A1;3) fonksiyonu ile solundan 3 karakteri alınır ve VES verisi elde edilir. 

=SOLDAN(A1;4) fonksiyonuyla bu sütundaki bütün verilerin ilk dört karakterini alabiliriz. Ancak SOLDAN (LEFT) içinde BUL (FIND) fonksiyonuyla tirenin (-) bulunduğu yer bulunur. Ardından bu bilgiyle tirenin olduğu yerden ayırabiliriz.
=SOLDAN (A1; BUL(“-“);A1)
İngilizce kullanımlar için:
=LEFT(A1; FIND(“-“);A1)www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.

Diğer Yazılar